ביוסינתזה

מהי ביוסינתזה

ביוסינתזה, שפירושה “אינטגרציה של חיים”, היא שיטת טיפול מתחום הפסיכותרפיה הגופנית המאפשרת חיבור הרמוני בין שלושה אספקטים של הקיום האנושי:

  • קיום גופני
  • חוויה נפשית
  • מהות רוחנית

הביוסינתזה יוצרת גשר המחבר בין הטיפול המילולי לטיפול הגופני תוך כדי שילוב של אמצעים משני העולמות הטיפוליים כמו התנסות בתנועה, עבודה עם נשימה, הכלה ושחרור רגשי, מדיטציה גופנית ועוד. למודל הטיפולי לחץ כאן

כיום, בתום העשור הראשון של המאה ה-21, אנו ערים לדרישה חברתית הולכת וגוברת לצורות טיפול מגוונות מתחום הגוף-נפש, אם בתחום הרפואה המשלימה, או דרך שילוב של גישות הוליסטיות ברפואה קונבנציונאלית ובפסיכותרפיה מסורתית. כחלק מהתפתחות זו מתרחשת צמיחה והתבססות של צורות טיפול המזהות את עצמן כ’פסיכותרפיה גופנית’. ביוסינתזה היא שיטה מרכזית בתחום זה והינה הראשונה שקיבלה הכרה מדעית מהארגון האירופאי לפסיכותרפיה (EAP) והינה חברה במועצה העולמית לפסיכותרפיה (WCP).

ביוסינתזה כוללת היבטים של פסיכותרפיה גופנית ופסיכודינאמית, פסיכולוגיה טרנס פרסונאלית, ופסיכולוגיה פרהנטאלית ופרינטאלית. השיטה מבוססת על מודל אמבריולוגי (חיי הרחם) התופס את תהליך התהוות העובר והחיים ברחם כבסיס להבנת מצבי חולי ובריאות. התגלה שבשבועות הראשונים של החיים הרחמיים ניתן לזהות שלושה זרמים נבדלים של אנרגיית חיים, מהם יתפתחו בהמשך אברי הגוף האחראים על תנועות, מחשבות ורגשות. בריאות גופנית ונפשית נוצרת כאשר יש זרימה והרמוניה בין הזרמים. חסימות ופיצולים, לעומת זה, יצרו  הפרעות ומצבים נוירוטיים. העבודה הטיפולית בביוסינתזה מתמקדת ביצירת חיבור בין שלושת הזרמים הללו על מנת לאפשר מציאת איזון מחודש בין פעולה, חשיבה ורגש. תהליך זה מאפשר שינוי ומיצוי הפוטנציאל המצוי בנו.

חוקר ומייסד ביוסינתזה למעלה מ-35 שנה, ד”ר דיוויד בואדלה, ממשיך להרחיב, לפתח ולשפר את השיטה יחד עם עמיתיו במכון הבינלאומי לביוסינתזה IFB. בתי ספר ומרכזי הכשרה בביוסינתזה פועלים ב-15 מדינות ברחבי העולם.

לפרטים נוספים לגבי מסלולי לימודי פסיכותרפיה גופנית .