פעילויות

הגוף הזוגי

אנו שמחים להזמינך ליום עיון ב 22 ליולי 2012 בנושא:

 

“הגוף הזוגי

טיפול זוגי וביוסינתזה – פסיכותרפיה גופנית

 

כמטפלים וכאנשי מקצוע, רובנו מומחים בשפת המילים. אולם, בשנים האחרונות אנו מודעים יותר למגבלות שפת הטיפול הפסיכולוגי הקונבנציונלי. במקביל, אנו מגלים את חשיבות החיבור בין גוף לנפש במרחב הטיפולי, כמו גם בחיים בכלל.

כמטפלים זוגיים, עולות בנו שאלות על מקום הגוף במרחב הטיפולי הזוגי, כגון:

  • איך ובאיזו מידה ניתן להיעזר בגוף במצבים בהם דחפים הישרדותיים שואבים את בני הזוג למקום חסר אונים ונטול מילים?
  • מהן הסיטואציות בהן מגע יד של בן זוג במקום ובאופן הנכון שווה אלף מילים?
  • ומה לגבי התחושות הגופניות שלנו, המטפלים?

שיטת הטיפול בביוסינתזה מבוססת על מודעות משולבת למימד הקוגניטיבי, הרגשי, הגופני והרוחני. שילוב המימדים הללו מציע בסיס תיאורטי ומעשי לתהליך טיפולי המתייחס לגוף ולדרכי ביטויו. מטפלי ביוסינתזה נוגעים ברבדים מהותיים אצל כל אחד מבני הזוג ובקשר הזוגי ,ויוצרים פעימה וזרימה במקומות בהם דפוסים והגנות יצרו פיצולים וחסימות.

שיטת הביוסינתזה מזמינה אותך, המטפל הזוגי, להיעזר ברובד הגופני על מנת להיות נוכח ומדויק יותר בתהליך הטיפולי. השיטה מעשירה את הרפרטואר הטיפולי בכלים חדשים ומרתקים.

 

תוכנית:

09:00 – 09:30 התכנסות וכיבוד קל

09:30 – 09:45 דברי פתיחה ליבית גבעוני

09:45 – 10:15 הרצאה: “למה ביוסינתזה?” מרצה: גיל ארד

10:15 – 11:15 הרצאה: “בין פעם לפעימה – הטיפול הזוגי בראי הביוסינתזה”* מרצה: מריה דל מר סרוונטס (ספרד)

11:15 – 11:45 הפסקה

11:45 – 13:30 סדנאות: “הגוף כמשאב בטיפול מיני” מנחה: איריס שוקן

                                       “לעבוד עם הקונפליקט בקשר זוגי” מנחה: מריה דל מר סרוונטס*

                                      “הביחד הזוגי בטיפול פרטני” מנחה: גלית אלחדד

13:30 – 14:30 ארוחת צהרים (כלולה במחיר יום העיון)

14:30 – 15:30 הדגמת תהליך טיפולי: הצגת מקרה חי עם זוג.

15:30 – 16:30 שאלות, תשובות ודברי וסיכום

* ההרצאה והסדנה של מריה דל מר סרוונטס תינתן באנגלית

 

פרטים:

יום העיון יתקיים במלון מטרופוליטן ברחוב טרומפלדור 11 בתלאביב.

דמי השתתפות: 320 ש”ח, סטודנטים בביוסינתזה 270 ש”ח.

להרשמה לחץ כאן

 

על ההרצאות והסדנאות:

 

למה ביוסינתזה: הרצאה זו מציגה את התפיסה הרב ממדית של הביוסינתזה. נתוודע אל אבני היסוד בביוסינתזה כפי שמשתקפות בממצאים העולים מחקר המוח בשנים האחרונות.

 

 

בין פעם לפעימה – הטיפול הזוגי בראי הביוסינתזה: אנו משתמשים במונח “הגוף הזוגי” כדי לתאר את הצורה המשקפת את מערכת היחסים הייחודית לכל זוג. מבט, תנועה, נשימה או מגע הם ביטוי מייצג לאיכות הקשר הזוגי. תהליך טיפולי המתייחס לדרכי ביטוי כאלה ומתמקד בהם, יכול לגעת ברבדים מהותיים אצל בני הזוג ובקשר הזוגי ביניהם. שיטת הביוסינתזה מספקת בסיס לתהליך טיפולי כזה. באמצעותה יכול המטפל לחקור ביחד עם בני הזוג את השורשים והקרקע של הגוף הזוגי, מה מספק לו את ההזנה ומטעין אותו באנרגיה, ומה עוזר לו להישיר מבט ולהתמודד עם הקשיים והאתגרים שניצבים בפניו.

 

 

לעבוד עם הקונפליקט בקשר זוגי: בסדנא יוצג מודל המיישם את  עקרונות הביוסינתזה בעבודה טיפולית עם זוגות בקונפליקט: נתמקד בכלים מעשיים להעצמת היכולת להשאר בקשב במצבי קושי ותגובתיות, והרחבת ערוצי הקשר התוך והבינאישיים.

 

 

הגוף כמשאב בטיפול מיני: חסימות וקשיים בתחום המיני מוצאים את ביטויים באיכות הפעימה הזוגית. לדוגמא: היכולת של בני הזוג להיות בתאום כאשר הם נוגעים זה בזה, והאופן בו הם מבטאים את תשוקתם. הסדנא תתמקד בהתערבויות טיפוליות המתבססות על שיטת הביוסינתזה. נלמד לבדוק את מידת ההתאמה של תבנית המיניות הזוגית הקיימת, כיצד ניתן לסייע לבני הזוג לחקור את גבולותיה, ולהתנסות עם שנויים בדיאלוג המיני בזוגיות.

 

 

הביחד הזוגי בטיפול פרטני: הסדנא תעסוק בדרך בה ניתן להשתמש בהבנת  הדינמיקה הזוגית בטיפול האישי. כיצד יכול המטפל להכיל ולהחזיק את מקום בן/בת הזוג בטיפול ובכך לאפשר למטופל להיחלץ מדפוסים  בעייתיים הלוכדים אותו ובן/בת זוגו וכיצד עוזר לנו הגוף במשימה זו. השימוש במודל המוצג יודגם בתרגול קצר ובתיאורי מקרה מהקליניקה.

 

המנחים:

 

גיל ארד: חוקר, מלמד ומטפל. מנחה בינלאומי מוסמך לביוסינתזה – פסיכותרפיה גופנית. משמש כמנהל המרכז לביוסינתזה בישראל. חוקר את האופנים השונים בהם בני אדם מממשים את מהותם בחייהם.

 

מריה דל מר סרוונטס (ספרד): פסיכולוגית, פסיכותרפיסטית, מטפלת משפחתית, ומנחה בינלאומית בכירה בביוסינתזה. עומדת בראש המכונים לביוסינתזה בספרד ופורטוגל, ושותפה בצוותי ההוראה בפורטוגל, ספרד, ברזיל, ונצואלה וישראל. מתעניינת בבניית גשרים בין חקר המוח, פסיכותרפיה, רפואה אנרגטית ופסיכוסומאטית.

 

איריס שוקן: MSW, עו”ס קלינית, מדריכה ומטפלת זוגית ומשפחתית מוסמכת, מטפלת מוסמכת בביוסינתזה, בשיטות Imago ו-  EMDR. עובדת כחברת צוות בכירה, מטפלת ומדריכה במכון “שינוי” לטיפול זוגי ומשפחתי בהרצליה, ובקליניקה פרטית ברעננה.

 

ליבית גבעוני: עו”ס קלינית, בוגרת התכנית לפסיכותרפיה דינמית באוניברסיטת בר אילן, מדריכה ומטפלת משפחתית מוסמכת, מטפלת מוסמכת בביוסינתזה. מטפלת EMDR ו BPS.

 

גלית אלחדד: פסיכולוגית קלינית, מדריכה מוסמכת. מומחית בטיפול במבוגרים, זוגות וילדים. חברה בצוות ההוראה של ביוסינתזה ישראל. משלבת טיפול פסיכולוגי דינמי בגישה ההתייחסותית עם פסיכותרפיה ממוקדת גוף ופרחי באך. מטפלת בטראומה באמצעות SOMATIC EXPERIENCE וEMDR ועובדת בגישה של IFS (מערכת משפחתית פנימית)  וקונסטלציה משפחתית.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *